Co to jest Watsonx?
Najkrócej – platforma sztucznej inteligencji i danych stworzoną dla biznesu. Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele decyzji i informacji wokół nas jest efektem działania najnowocześniejszych technologii.
Watsonx to platforma sztucznej inteligencji i danych z zestawem asystentów AI, których zadaniem jest pomaganie w skalowaniu i przyspieszaniu wpływu sztucznej inteligencji na podstawie zaufanych danych w całej organizacji. Dla porządku i wyjaśnienia opiszę to jeszcze nieco zawilej. To rozwiązanie obejmuje: studio nowych modeli podstawowych, generatywnej sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Trywializując – Watsonx umożliwia gromadzenie danych w celu doskonalenia wiedzy, która jest tworzona z myślą o odpowiedzialności, przejrzystości i wyjaśnialności.
Narzędziem, które umożliwia poszczególnym osobom pracę bez wiedzy eksperckiej są asystenci Watsonx AI.
W styczniu 2015 roku do szpitala należącego do Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Tokijskiego w Japonii został przyjęty pacjent, u którego lekarze początkowo zdiagnozowali ostrą białaczkę szpikową.
Po zakończonej serii chemioterapii lekarze zaobserwowali, że powrót do zdrowia po terapii był niezwykle powolny. To doprowadziło ich do przekonania, że mają do czynienia z innym typem białaczki.
Zespół badawczy szpitala postanowił skorzystać ze wsparcia IBM Watsonx, który porównał i przeanalizować dane z dziesiątek milionów artykułów onkologicznych z instytutów badawczych na całym świecie.
Porównując dane genetyczne pacjenta z własną bazą danych, IBM Watsonx wykrył ponad tysiąc mutacji genetycznych w jej DNA. System AI odfiltrował spośród cech dziedzicznych niezwiązane z chorobą, te które były istotne diagnostycznie.
IBM Watsonx szybko porównał dane genetyczne pacjenta, aby postawić diagnozę, której lekarzowi zajęłoby tygodnie.
Systemowi AI zajęło to 10 minut.
Szybkie działanie IBM Watsonx pomogło naukowcom wyciągnąć wniosek, że pacjent cierpiał na rzadką białaczkę wtórną spowodowaną zespołami mielodysplastycznymi – grupą chorób, w których szpik kostny wytwarza zbyt mało zdrowych krwinek.
Przyspieszenie diagnozy rzadkiej postaci białaczki u pacjenta i być może uratowało mu życie.
Choć Watson może być niezwykły w przetwarzaniu liczb i kostce danych, to nadal popełnia błędy. Mimo to uważam, że za około dziesięć lat jego jakość poprawi się do tego stopnia, że lekarze będą powszechnie stosować testy genetyczne w leczeniu nowotworów – powiedział prof. Arinobu Tojo, który kierował zespołem badawczym.
Od tego przypadku minęło już siedem lat i rzeczywiście słowa naukowca należy odebrać jako prorocze, gdyż postęp w możliwościach sztucznej inteligencji m.in. w zakresie medycyny zaskakują pozytywnie niemal z dnia na dzień.
2023.09.17 Andrzej Bochacz na podstawie The Japan Times