Srebrny wiek w życiu większości, to pora na odpoczynek i czerpanie radości z uroków życia. Niepokoi jednak obawa utraty zdrowia.
65+, 75+ to ten czas kiedy warto zadbać o profilaktyczne działania. Bardzo trudno przewidzieć moment, kiedy nasz stan zdrowia nagle się pogorszy. Może to być zwykły upadek, albo utrata przytomności. Przyczyn może być wiele: nadwaga, choroba wieńcowa, nadciśnienie, czy dziesiątki innych źródeł ryzyka. Efektem może być sytuacja, w której nie możemy samodzielnie sobie pomóc. Potrzebujemy pomocy innych.
Kiedy jesteśmy na spacerze, zakupach, czy w towarzystwie, to wsparcie nadejdzie natychmiast.
Niestety bardzo często jesteśmy sami przez wiele godzin a nawet dni. Jeżeli w krytycznej sytuacji jesteśmy świadomi, to możemy się skontaktować np. telefonicznie.
Poważnym problemem są zdarzenia związane z utratą przytomności. Są to zawsze sytuacje krytyczne, w których liczą się godziny a nawet minuty.
Z pomocą w takich przypadkach mogą przyjść jedynie zaawansowane systemy wyposażone w mechanizmy sztuczna inteligencja. Przykładem jest system opiekuńczo-ratunkowy SilverCRS, który dostępny jest również w minimalnej wersji SilverCRS Rodzina.
Zasada działania systemu nie jest skomplikowana.
W otoczenie podopiecznego wprowadzane są usługi lub urządzenia kontrolne. Najprostszym rozwiązaniem jest obowiązek regularnego zgłaszania się. Najbardziej zaawansowaną propozycją są różnego rodzaju czujniki towarzyszące podopiecznemu. Wszystko to służy budowaniu modelu zachowań. System uczy się trybu życia podopiecznego, pór wstawania, zasypiania, drzemek, spożywania posiłków itp. Moduł sztuczna inteligencja ma za zadanie doskonalenie modelu zachowań. Jednak najważniejszym celem działania modułu jest analiza nieprawidłowości i odstępstw od normy. Wówczas system automatycznie informuje opiekunów lub centra alarmowe, co pozwala na podjęcie akcji ratunkowej.