Kategorie
Non classé

Sztuczna inteligencja oceni poziom zagrożenia

Sztuczna inteligencja oceni poziom zagrożenia

Srebrny wiek w życiu większości, to pora na odpoczynek i czerpanie radości z uroków życia. Niepokoi jednak obawa utraty zdrowia.

65+, 75+ to ten czas kiedy warto zadbać o profilaktyczne działania. Bardzo trudno przewidzieć moment, kiedy nasz stan zdrowia nagle się pogorszy. Może to być zwykły upadek, albo utrata przytomności. Przyczyn może być wiele: nadwaga, choroba wieńcowa, nadciśnienie, czy dziesiątki innych źródeł ryzyka. Efektem może być sytuacja, w której  nie możemy samodzielnie sobie pomóc. Potrzebujemy pomocy innych.

Kiedy jesteśmy na spacerze, zakupach, czy w towarzystwie, to wsparcie nadejdzie natychmiast.

Niestety bardzo często jesteśmy sami przez wiele godzin a nawet dni. Jeżeli w krytycznej sytuacji jesteśmy świadomi, to możemy się skontaktować np. telefonicznie.

Poważnym problemem są zdarzenia związane z utratą przytomności. Są to zawsze sytuacje krytyczne, w których liczą się godziny a nawet minuty.

Z pomocą w takich przypadkach mogą przyjść jedynie zaawansowane systemy wyposażone w mechanizmy sztuczna inteligencja.  Przykładem jest system opiekuńczo-ratunkowy SilverCRS, który dostępny jest również w minimalnej wersji SilverCRS Rodzina.

Zasada działania systemu nie jest skomplikowana.

W otoczenie podopiecznego wprowadzane są usługi lub urządzenia kontrolne. Najprostszym rozwiązaniem jest obowiązek regularnego zgłaszania się. Najbardziej zaawansowaną propozycją są różnego rodzaju czujniki towarzyszące podopiecznemu. Wszystko to służy budowaniu modelu zachowań. System uczy się trybu życia podopiecznego, pór wstawania, zasypiania, drzemek, spożywania posiłków itp. Moduł sztuczna inteligencja  ma za zadanie doskonalenie modelu zachowań. Jednak najważniejszym celem działania modułu jest analiza nieprawidłowości i odstępstw od normy. Wówczas system automatycznie informuje opiekunów lub centra alarmowe, co pozwala na podjęcie akcji ratunkowej.

Kategorie
Non classé

Pogoda wpływa na zdrowie seniora

Pogoda wpływa na zdrowie seniora

Pogoda – wiele osób zdrowych odczuwa jej zmiany.
Meteoropatia nie znajduje się na liście chorób. Traktowana jest jako dolegliwość. Trudno postawić dobrą diagnozę, ponieważ nie ma wyraźnych zmian w organizmie. Poza tym dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie, kiedy pogoda normuje się.

Większość seniorów cieszy się dobrym samopoczuciem podczas słonecznej lub lekko pochmurnej, bezwietrznej i suchej pogody wyżowej. Tymczasem zmiany ciśnienia atmosferycznego, silny wiatr, wysoka wilgotność powietrza, gwałtowne burze oraz upał mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm.

Naukowcy badający wpływ pogoda na zdrowie stwierdzili wpływ spadku temperatury i zmian ciśnienia atmosferycznego na zwiększenie ryzyka niewydolności serca.

Wielu lekarzy i naukowców jeszcze do niedawna podchodziło sceptycznie do takich obserwacji. Uważali, że nie ma zauważalnego związku między zmianą pogody a samopoczuciem człowieka. Tłumaczyli, że oprócz tzw. meteoropatów istnieje duża grupa ludzi, którzy doskonale funkcjonują w każdych warunkach atmosferycznych.

Badania w tym zakresie prowadzone są od wielu lat w różnych krajach. W Kanadzie zbierano przez 10 lat dane grupy ponad 100.000 osób 65+. W Szwecji podobne badania trwały 16 lat na grupie niemal 300.000 osób. Uzyskane wyniki dowiodły ścisły wpływ niższych temperatur na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca lub zatorów.

W opracowaniach brano pod uwagę: temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza. W rezultacie stwierdzono, że dla mieszkańców półkuli północnej, w strefie klimatów umiarkowanych, występuje większe ryzyko hospitalizacji lub śmierci w okresie od października do kwietnia.

Opisana powyżej zależność wynika z reakcji organizmu ludzkiego na chłód. Serce zaczyna bić szybciej, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Tętnice i żyły zwężają się reagując na zimno. To prowadzi do ograniczenia przewodnictwa cieplnego w skórze i wzrostu ciśnienia krwi. O ile osoby zdrowe dobrze znoszą zmianę warunków pogodowych, to zgoła inaczej jest w przypadku seniorów i chorujących na miażdżycę.

Wysoka temperatura także nie jest korzystna. Powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może wywoływać skoki tętna, przyspieszony oddech oraz niemiarowość rytmu serca. Z tego powodu, letnie fale upałów są równie groźne dla seniorów.

Na co dzień doświadczamy zmian klimatycznych. Technologiczne osiągnięcia takie jak np. klimatyzacja, korzystanie z samochodu są czynnikami, które dodatkowo uniemożliwiają organizmowi adaptację do panujących warunków pogodowych.

Wrażliwość osób starszych na zmiany atmosferyczne związane są z różnymi dolegliwościami: bóle głowy, stawów, mięśni, nadmierna potliwość, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, obniżony nastrój, stany depresyjne.

Seniorzy przewlekle chorzy mogą odczuwać zaostrzenie powyższych stanów chorobowych.

Nie ma skutecznej terapii na objawy związane ze zmianami pogody. Wskazane jest wprowadzenie prostych zmian w codziennym życiu seniorów, aby poprawić komfort codziennej egzystencji i ograniczyć ryzyko poważnych powikłań lub zdarzeń.

Najważniejszymi wytycznymi jest dbanie o właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną.

Śledzenie bieżących warunków pogodowych jest bardzo pomocne, ponieważ pozwala zapobiegać ewentualnym dolegliwościom. Trudno jest sobie wyobrazić, aby senior obserwował stale zmieniającą się aurę. Wahania temperatury i ciśnienia są czasami szybkozmienne. Różne osoby w odmiennie odczuwają warunki pogodowe.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z zautomatyzowanych systemów, które samoczynnie, w oparciu o regularnie spływające dane podejmują decyzje o informowaniu seniorów.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system teleopieki NaszSenior.pl. Buduje on model zachowań podopiecznego, w którym uwzględnia jego indywidualną kartę zdrowia. Jednocześnie gromadzone są dane meteorologiczne oraz prognozy pogoda. Te dwa zestawy danych pozwalają na skuteczne informowanie seniorów jak ich opiekunów o podwyższonym ryzku wystąpienia niekorzystnych lub krytycznych warunków.

Wprowadzenie dobrych nawyków wspomagane nowoczesnymi rozwiązaniami na pewno przyniesie wiele wymiernych korzyści seniorom. A lepsze zdrowie, dobra kondycja i doskonałe samopoczucie, to przepis na pogodne życie.

Kategorie
Non classé

Opieka nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi

Opiekunowie angażując się w opiekę, pielęgnację i pomoc domową, starają się osobom starszym zapewnić w miarę ich możliwości samodzielność i niezależne życie. Opiekunowie formalni świadczą usługi w formie zinstytucjonalizowanej.

Są to opiekunowie środowiskowi, opiekunowie osób starszych lub asystenci osób niepełnosprawnych. Usługi są realizowane w ramach formalnego zatrudnienia lub działalności gospodarczej.

Model opieki senioralnej i wsparcia opiekunów osób starszych jest w naszym kraju na niskim poziomie. Na rynku usług opiekuńczych obserwujemy słabe zainteresowanie zawodami opiekuńczymi. Pracowników poszukujących pracy w tych zawodach odstraszają: niskie wynagrodzenie trudne warunki pracy, nienormowany czas wykonywanych czynności, ograniczony dostęp do specjalistycznych szkoleń.

Uzupełnieniem są opiekunowie świadczący usługi w ramach umów wolontaryjnych. Ich rola ma charakter uzupełniający i dlatego nie mogą zastąpić działań profesjonalnych kadr.

Lukę zasobów opiekuńczych wypełniają członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Nie posiadają oni profesjonalnego przygotowania, ale na bieżąco muszą sprostać codziennym opiekuńczym wyzwaniom.

Z analiz wynika, że ciężar opieki najczęściej przyjmuje na siebie kobieta będąca sama w wieku co najmniej przedemerytalnym i opiekuje się swoimi rodzicami, starszym rodzeństwem, krewnymi, teściami. Pracę tę wykonuje regularnie, kosztem życia rodzinnego, czasu wolnego, rezygnując jednocześnie z własnego rozwoju czy innych aktywności życiowych.

Do podstawowych obowiązków, którym muszą sprostać opiekunowie są czynności związane z zarządzaniem gospodarstwem domowym swoich podopiecznych w tym: sprzątanie, pranie, robienie codziennych zakupów, wykup lekarstw i środków medycznych, przygotowanie posiłków zgodnie z ustaloną dietą, czuwanie nad procedurą przyjmowania leków, pilnowanie terminowości opłat eksploatacyjnych mieszkania. Ponadto opiekun obciążony jest czynnościami administracyjno-urzędowymi, które realizuje w imieniu swoich podopiecznych np. prowadzenie działań o ustalenie stopnia niepełnosprawności, staranie się o przyznanie sanatorium, pomoc w rozliczeniu się z urzędem skarbowym, zakup okularów lub sprzętu ortopedycznego. Opiekun zaangażowany jest także w czynności związane z naprawą sprzętu domowego. Zajmuje się również przeprowadzaniem remontu mieszkania, by móc je dostosować do potrzeb osób niesprawnych.

Opiekun zajmuje się także organizacją opieki medycznej i rehabilitacyjnej a współczesny system ochrony zdrowia nie ułatwia tego zadania.

Opiekun musi zatem dbać o koordynację tych wszystkich działań, jednocześnie pamiętając o wyznaczonych terminach wizyt lekarskich swoich podopiecznych.

Niejednokrotnie sam musi zapewnić transport na badania lekarskie, zabiegi i rehabilitację oraz asystuje podczas tych spotkań. Jego obecność przy seniorze jest nieodzowna w kontakcie ze specjalistami medycznymi, bo to warunkuje jakość sprawowanej opieki domowej.

Czas opiekuna przeznaczony na konsultacje medyczne wraz z dowozem jest bezpowrotnie utracony.

W codziennej praktyce opiekunowie stają na wysokości zadania i wypełniają swoje obowiązki, niejednokrotnie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

Zakres opieki domowej z upływem czasu rozszerza się, co jest efektem pogłębiającej się niepełnosprawności podopiecznych.

Sytuację komplikuje zmiana stanu zdrowia seniorów. Choroba Alzheimera, demencja starcza, choroby onkologiczne sprawiają znaczący wzrost zakresu działań opiekuńczych. Wymagane są w takich przypadkach dodatkowe czynności pielęgnacyjno-higieniczne.

Oprócz własnego wysiłku, poświęconego czasu, opiekunowie rodzinni wspierają często finansowo swoich podopiecznych. Wielu seniorów, pomimo posiadania własnego zabezpieczenia rentowo-emerytalnego, nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Zachodzi wówczas konieczność nieformalnego lub formalnego podjęcia przez opiekuna zobowiązania alimentacyjnego wspierającego finansowo seniora.

Trudno ocenić, czy w opiece nad osobami wymagającymi opieki lepsze jest zamieszkanie razem z seniorami w jednym gospodarstwie domowym czy codzienne dojazdy do swoich podopiecznych. Obydwie sytuacje są dla opiekuna niewygodne i wyczerpujące.

Jednym z rozwiązań, które stosuje się w praktyce jest rezygnacja z pracy zawodowej opiekuna lub podzielenie się obowiązkami z innymi osobami. Zaufana osoba za wynagrodzeniem podejmuje się opieki w formie pracy dorywczej.

Alternatywą, która związana jest z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów jest korzystania z pomocy w postaci usług opiekuńczych organizowanych za pośrednictwem miejscowego ośrodka pomocy społecznej albo świadczonych przez podmioty prywatne. 

Natomiast w sytuacji, gdy taka domowa pomoc okazuje się niewystarczająca lub nie można jej zorganizować, pozostaje skorzystanie ze stacjonarnego wsparcia instytucjonalnego w domu pomocy społecznej.